Informace o diamantech

Každý diamant je posuzován podle čtyř základních kritérií, která společně určují kvalitu a cenu diamantu. Tato kritéria se nazývají „4C“.

Jsou to: CARAT – VÁHA CLARITY – ČISTOTA COLOUR – BARVA CUT – BRUS

diamant_1

CARAT - VÁHA

Termín karát je jednotka váhy diamantu. Jeden karát odpovídá váze 200 miligramů, tj. 0,2 gramu. Do začátku 20. století se hodnota jednotky několikrát měnila, metrickáhodnota karátu byla mezinárodně uznána v roce 1907 a s celosvětovou platností se používá dodnes. Diamant o hmotnosti 10 g má tedy 50 karátů, diamanty v běžně prodávaných špercích mají obvykle ryzost v desetinách až jednotkách karátů.

 

CLARITY - ČISTOTA

Diamant se nazývá „čistý pod lupou“, LC, pokud po přezkoumání zkušeným odborníkem neobsahuje při desetinásobném zvětšení pod lupou žádné vnitřní „nečistoty“, které se nazývají inkluze. Termín „čistý pod lupou“ označuje nejvyšší stupeň čistoty. Ostatní stupně čistoty diamantu se určují podle velikosti, polohy, zabarvení a počtu inkluzí. Poslední stupeň čistoty, na stupnici označený značkou P 3, jako piqué, obsahuje inkluze, které mohou být viditelné pouhým okem zkušeného znalce. Téměř všechny diamanty obsahují tyto miniaturní „nedokonalosti“, které však nejsou pouhým okem rozeznatelné ani neovlivní jejich krásu. Inkluze v diamantech jsou součástí přírody a zároveň potvrzením přírodního původu diamantu.Platí, že čím méně „nedokonalostí“, tím vzácnější je diamant.

 diamant2

COLOUR - BARVA

Přírodní diamanty se vyskytují v mnoha barvách, od naprosto bezbarvých přes jemně žluté až k sytě žlutým, označené na stupnici barevnosti písmeny D – Z. Barva diamantu se stanoví porovnáváním se vzorovými kameny. Kameny se porovnávají pod lampou, která vydává světlo shodné s denním světlem. Vedle žlutých odstínů se vyskytují přírodní diamanty i jiných barev, jako jsou zelená, modrá, růžová či červená (velmi vzácně), hnědá až černá. Sytost a barva odstínu může zvýšit i snížit cenu diamantu. Například bílé diamanty s odstínem žluté jsou většinou levnější, zatímco diamanty jiných barev, které jsou označovány termínem „fancy diamonds“, třeba růžové nebo modré (jako například diamant Hope) jsou velmi ceněny.

 

CUT - BRUS

Broušení diamantů popisuje způsob jakým byl hrubý kámen vybroušen a vyleštěn do své finální drahokamové podoby. Brus diamantu, jeho proporce a symetrie, mají klíčový význam pro vzhled diamantu a jeho brilanci. Pokud brus vykáže optimální proporce, diamant zazáří nejkrásnějším třpytem a všemi barvami. Brus je jediným kritériem ze 4C, které je přímo ovlivnitelné člověkem: ostatní kritéria jsou dána výlučně přírodou. Nejoblíbenějším brusem je tzv. briliantový brus, který má 57 faset (plošek). Ostatní brusy jako smaragdový, ovál, kapka, srdce, princes a markýza se nazývají fantazijní brusy a mají různý počet faset.

 

Nahoru
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Prodejny (Vsetín, Valašské Meziříčí) Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptetak.cz